90% ludzi to idioci

90 procent ludzi to idioci

Czy też uważasz, że 90% ludzi, to idioci?

Kiedyś przeczytałem w jakiejś książce, że jej autor był bardzo oburzony, gdy takie hasło wygłosił jego profesor podczas wykładu. Później jednak sam doszedł do takiego wniosku.

Usłyszałem to stwierdzenie już chyba z kilkanaście razy od różnych osób. Sam, w trakcie różnych dyskusji i rozmów, wygłaszałem to hasło. I wszyscy się ze mną zgadzali!

Czy to nie jest dziwne?

Z kimkolwiek bym nie rozmawiał, każdy zgadza się, że 90% ludzi to idioci! Każdy.

Ale jest haczyk. Każdy uważa, że znajduje się w tych pozostałych 10 procentach.

A to jest niemożliwe.

To jak to jest? Czy prawdą jest, że 90% ludzi, to idioci?

Doszedłem do wniosku, że jest to prawda – i nie jest. Dlaczego?

Zaraz Ci to wyjaśnię.

Każdy z nas patrzy na świat przez swoje „okulary”. Te „okulary”, to doświadczenia życiowe, na co składają się wszystkie sukcesy i porażki, spotkani ludzie – dobrzy i źli, nasze dzieciństwo, relacje z rodziną (rodzice, rodzeństwo, dzieci), po prostu wszystko, co przeżyliśmy do teraz. To są nasze paradygmaty.

Paradygmat to sposób, w jaki widzimy świat w kategoriach postrzegania, zrozumienia i interpretacji.

Paradygmat możemy traktować, jako mapę. Tyle wiemy o obecnej rzeczywistości, co mamy na mapie. Ale, jak wiemy, mapa to nie teren. Rzadko poddajemy w wątpliwość ich dokładność. Zakładamy, że to co widzimy odpowiada temu, co jest naprawdę, albo temu co być powinno.

Jeśli mamy złą mapę, to zabłądzimy lub już zabłądziliśmy.

Określiłbym to jeszcze inaczej. Każdy z nas żyje w swoim świecie. W świecie, który wygląda, a najczęściej powinien wyglądać, jak my sobie to poukładaliśmy w głowie przez pryzmat naszych doświadczeń. To paradygmaty wyznaczają, jaki ten nasz świat jest.

I teraz, jeśli zderzamy się z rzeczywistością, z tym naszym terenem, do którego mamy mapę, to okazuje się, że jest trochę inaczej niż my uważamy.

Ludzie nie tacy, jacy być powinni (według nas). Rząd nie taki, jaki powinien być. Praca nie taka, płaca nie taka…

Lub odwrotnie.

Praca jest ok. Władza jest w porządku. Żyje mi się dobrze… tylko czemu Ci ludzie tak narzekają?

W każdym takim swoim świecie znajdziemy 90% idiotów, którzy nie są tacy, jacy być powinni. Są inni. Nie ważne, czy lepsi, czy gorsi. Po prostu inni, a my nic nie możemy z tym zrobić. Nie możemy wychować pozostałe 90% ludzi na swoje „kopyto”, bo nie jesteśmy, na szczęście, dyktatorem.

A oni żyją.

Rozumiesz o co mi chodzi?

Każdy z nas ma swoje paradygmaty i widzi świat inaczej. I w każdym tym świecie podoba się nam ok. 10% ludzi. Reszta to idioci.

Czasami te światy zachodzą na siebie. Czasami Tobie podoba się to samo, co mnie. I tu możemy się porozumieć, polubić.

Im bardziej jesteśmy świadomi, że mapa to nie teren, że każdy ma inną mapę, tym bardziej będziemy rozumieć innych ludzi.

Im bardziej świadomi jesteśmy naszych paradygmatów, naszego widzenia świata, tym bardziej potrafimy przejąć odpowiedzialność za swoje życie, tym bardziej będzie nam łatwiej otworzyć się na innych ludzi, na ich sposób widzenia świata.

I wtedy zobaczymy, że 90% ludzi, to nie idioci, lecz widzący ten świat inaczej. Czasami lepiej, czasami gorzej.

Ludzie dzielą się pod względem osobowości na 4 typy.

I każdy z tych typów ludzi (oprócz jednego) nie rozumie postępowania pozostałych. Trochę na temat osobowości pisałem w artykule DZIAŁASZ ZGODNIE Z PLANEM?

Pamiętam, moment (i to jest tak zwane przesunięcie paradygmatu), gdy poznałem te typy osobowości. Poznałem, co nimi kieruje, jakie mają motywy. I wtedy zrozumiałem, że nie mogę wymagać od wszystkich, podobnego do mojego, podejścia do życia, biznesu, zdrowia… I takie zrozumienie ludzi oszczędza mi wiele stresujących sytuacji. Jest to dobre również dla mojej rodziny, partnerów biznesowych, znajomych i przyjaciół.

A wracając do tych 90% ludzi, którzy nie spełniają naszych oczekiwań, inaczej myślą, utrudniają nam życie, to… tak naprawdę zmuszają nas do myślenia, działania i samorozwoju. Gdyby wszyscy byli tacy, jak ja – życie byłoby łatwe i… nudne.

Chociaż, jak tak czasami widzę ludzi, którzy wierzą w realność telenoweli, dają się manipulować przez polityków, koncerny farmaceutyczne i spożywcze, to… nie wiem czy mam rację i mam wrażenie, że jednak 90% ludzi to…

Marek

Baner Biznes Internetowy i Uroda Oriflame


Tags: , , , ,
There are no comments - Add Your Comment!

Name* Mail Adress* Blog / Website

Czemu służy to pytanie?