Działasz zgodnie z planem?

Baner Biznes Internetowy i Uroda Oriflame

Masz plan działania?

Planowanie w Twoim biznesie

Pewnie masz. I jak z realizacją?

Różnie, prawda?

Jeżeli potrafisz zrealizować kilka punktów Twojego dziennego planu, to już jest sukces.

Z planami jest tak, że nie każdy do tego się nadaje. Dotyczy to układania planów i ich realizacji. Wszystko zależy od osobowości, jaką prezentujesz i od pracy, jaką włożyłeś w rozwój swojej osobowości.

Jak wiesz, mamy 4 typy osobowości.

Żywioły to 4 typy osobowości

W wielkim skrócie przedstawię ich główne motywy, czyli do czego każda osobowość dąży. Jest to temat na całkiem osobne i dłuższe szkolenie.

Podzielę te osobowości według głównych żywiołów.

Ogień

Osobowość typu OGIEŃ dąży do władzy. Jest logiczna, nie rozumie emocji. Dąży do celu za wszelką cenę. Ma zawsze rację.

Ziemia

Osobowość typu ZIEMIA dąży do bliskości. Jest emocjonalna. Poświęca się dla innych, oczekując uznania, którego najczęściej nie dostaje. Kocha porządek i planowanie. Wszystko według niej musi być odpowiednio przygotowane.

Powietrze

Osobowość typu POWIETRZE dąży do zabawy. Żyje dniem dzisiejszym. To dusza towarzystwa – wesoła, beztroska, lubiana przez wszystkich. Plany trzeba mu narzucić.

Woda

Osobowość typu WODA dąży do spokoju. Trudno ją zmotywować. Zrobi wszystko by mieć „święty spokój”. Rozumie inne osobowości, w przeciwieństwie do pozostałych typów, dlatego jest świetnym negocjatorem. Spokojna, nieśmiała, rzadko zabiera głos.  Pracuje dla dochodów i dla uznania. Dba o swoich partnerów i klientów.

Aby sprawę jeszcze skomplikować, to każdy z nas ma mieszaninę tych typów osobowości, ale główny motyw jest tylko jeden. To znaczy, Ty dążysz w swoim życiu do władzy, bliskości, zabawy lub spokoju.

I teraz, jeżeli masz w swoim zespole ludzi o różnych osobowościach, musisz z każdą z nich postępować inaczej.

Najlepsza do planowania jest osobowość typu ZIEMIA. Ona kocha planowanie, schematy i porządek. Potrafi wytłumaczyć najbardziej skomplikowany plan marketingowy, system wyróżnień i premii. Osobna sprawa, to realizacja planu. Musisz się z nią często kontaktować i pilnować tej realizacji. ZIEMIA lubi się opiekować innymi i sama oczekuje tej opieki, ale tego Ci nie powie. Współpracując z ZIEMIĄ musisz wiele rzeczy się domyślać, ponieważ ZIEMIA uważa, że powinieneś wiedzieć, co ona myśli.

Osobowość typu OGIEŃ jest bardzo trudna do prowadzenia. On wszystko wie, zresztą tak, jak i ZIEMIA. Ogień jest najmądrzejszy. Dotrzeć do niego można jedynie logicznym rozumowaniem. Lubi rywalizację i system wyróżnień. Ma silną potrzebę osiągnięcia sukcesu. Jeśli coś zaplanuje, to zrealizuje.

Osobowość typu POWIETRZE nie lubi planowania. Jutro, to już wyraźnie za daleko. POWIETRZE lubi improwizować. Często zmienia zdanie. Jeśli zaproponujesz elementy zabawy, POWIETRZE pójdzie na to. Może to być spotkanie w miłej atmosferze, wykonanie wystroju pomieszczenia, wystąpienie przed publicznością lub coś podobnego. Byle nie odległe w czasie. POWIETRZE jest świetne przy sprzedaży i promocji. Ludzie uwielbiają u nich kupować. Ma sporo znajomych i łatwo nawiązuje znajomości.

Osobowość typu WODA zrealizuje plany, o ile je ma i nie przeszkodzą mu w utrzymaniu spokoju. WODĘ trudno zmotywować. Jeśli ustalenie planów i ich zrealizowanie ułatwi WODZIE życie, bardzo chętnie to zrobi.

Czy możemy się zmienić?

Czasami zastanawiamy się, dlaczego jedni potrafią wyznaczyć sobie cele, zaplanować działanie i jeszcze to wszystko zrealizować, a inni za co się wezmą, to im się w rekach rozłazi. Macza tu palce właśnie osobowość. Właściwie mieszanina osobowości.

To nie znaczy jednak, że jedni są skazani na porażki, inni na sukcesy.

Każdy z nas może zrealizować swoje plany, wcześniej je ustalając, ale każdy z nas musi popracować na swoim charakterem.

Dobra wiadomość jest taka, że każdy może wyrobić w sobie cechy innych osobowości.

Zła wiadomość: możesz wyrobić w sobie i te dobre cechy, i te złe.

Praca nad własną osobowością wymaga dużej wiedzy i dystansu do siebie. Wszak każdy uważa, że jest bez skaz. Prawda? A szczególnie OGIEŃ i ZIEMIA.

Poznanie tej wiedzy jest kluczem do dobrego komunikowania się i co za tym idzie – liderowania.

Już niebawem zaproponuję Wam specjalny KURS na temat osobowości.

Marek Grabowski


Tags: , , , , , , ,
There are no comments - Add Your Comment!

Name* Mail Adress* Blog / Website

Czemu służy to pytanie?