Grecka wyspa Mykonos

Na morzu Egejskim leży przepiękna wyspa Mykonos, wchodząca w skład archipelagu Cyklad. Wszystkie wyspy greckie są piękne, ale ta spodobała się nam najbardziej. Byliśmy na niej wprawdzie krótko, ale wystarczyło, aby zauroczyć się tym miejscem.

Widok na Mykonos

Oto film z balkonu naszego statku – widok na Mykonos.

Stolicą wyspy jest miasto Chóra. Jest to centrum turystyczne położone od zachodniej części wyspy. Przypłynęliśmy tam wielkim wycieczkowcem. Z daleka widać było małe, białe domy z niebieskimi okiennicami ciągnące się na wzgórzu wzdłuż krętych uliczek.

Nasz statek cumuje przy Mykonos

Już w porcie na Mykonos

Wycieczkowiec zacumował z dala od portu, a po nas przypłynęły małe wycieczkowe kutry i zabrały nas na wyspę, co widać na poniższym filmie.

Jak zwykle w takich turystycznych miejscach, przywitały nas kolorowe kawiarenki, butiki z pamiątkami i serdeczna gościnność gospodarzy.

sklepiki na Mykonos

Tuż koło portu znajduje się kościół Panagia Paraportiani. Jest uważany za najładniejszą architekturę sakralną na całych Cykladach.

kościół Panagia Paraportiani na Mykonos

kościół Panagia Paraportiani na Mykonos i Krysia

Charakterystycznymi zabytkami Mykonos są białe wiatraki pochodzące z XVI wieku. Pięknie prezentują się na wzgórzach na tle błękitnego morza. W sumie jest ich 16.

Na brzegu morza

wiatraki na Mykonos

Idąc w głąb miasta, klucząc wśród krętych, przepięknych, wąskich uliczek mamy możliwość zakupu pamiątek lub wypicia lampki wina w jednej z kolorowych knajpek. Można tu spokojnie zabłądzić i nie przejmując się tym podziwiać architekturę, spojrzeć z góry na malownicze wybrzeże i porozmawiać z mieszkańcami.

wąskie uliczki na Mykonos

Na wzgórzu wyspy Mykonos

Spacer po wąskich uliczkach Mykonos

Prędzej, czy później każdy trafia do tak zwanej Małej Wenecji – zabytkowej dzielnicy ulokowanej nad samym morzem. To tutaj dawni rybacy wsiadali bezpośrednio z domu na swoje kutry i wypływali na połowy lub podboje :) . Teraz pełno tutaj restauracji i miejsc na odpoczynek. Co też i my zrobiliśmy.

Nowa Wenecja na Mykonos

Jak wygląda Nowa Wenecja zobaczysz dokładnie na filmie.

Ciekawa historia dotyczy symbolu wyspy, którym jest pelikan Petros. W 1954, w czasie silnego sztormu pelikan ten zatrzymał się na wyspie rezygnując z dalszej migracji. Jak osiadł, tak został na stałe. Stał się prawdziwą maskotką mieszkańców i turystów. Żył 30 lat na wyspie, a po jego śmierci sprowadzono kolejnego pelikana, który go zastąpił. Obecnie jest na wyspie więcej pelikanów (jednego widzieliśmy na zapleczu restauracji).  Są atrakcją dla turystów, a przez tubylców są traktowane tak pobłażliwe, że mogą wchodzić wszędzie, do każdego pabu, czy restauracji.

Wyspa Mykonos należy do drogich ośrodków turystycznych. Zatrzymują się tutaj celebryci z całego świata. Atrakcyjne lokale, dyskoteki, piękne plaże propagujące skąpe (lub brak) stroje kąpielowe powodują, że wyspa Mykonos jest porównywana do takich ośrodków, jak Rimini, czy Ibiza.

Jeszcze raz starówka na Mykonos

W porcie na Mykonos

Warto tutaj zajrzeć, chociażby na chwilę.

Krysia i Marek

Zapraszamy do naszych biznesów.

Biznes internetowy na bazie urodyBiznes internetowy na bazie zdrowego odżywiania


Tags: , , , ,
There are no comments - Add Your Comment!

Name* Mail Adress* Blog / Website

Czemu służy to pytanie?