Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

zdrowe odżywianie więcej informacji

13 maj jest Światowym Dniem Sprawiedliwego Handlu.

Dla przeciętnego człowieka niewiele to znaczy. W dzisiejszych czasach, a szczególnie w handlu, liczą się pieniądze, zyski i o sprawiedliwości niewiele się myśli. Co gorsze, wszyscy jesteśmy do tego przyzwyczajeni i traktujemy to, jako normę.

  • Jak najniższe płace.
  • Przenoszenie zakładów produkcyjnych do krajów, gdzie jest tania siła robocza.
  • Najtańsze, a co za tym idzie, kiepskiej jakości surowce.
  • Zysk, zysk i przede wszystkim zysk.

Taka jest prawda i wszyscy to rozumiemy. Bo przecież, po to się handluje, aby jak najwięcej zarobić.

Tymczasem nie jest tak do końca. Istnieją granice, których nawet handel nastawiony na zyski nie powinien przekraczać.

W tym celu powstał nurt ekonomii społecznej, dla której najważniejszy jest człowiek.

Fairtrade

Fairtrade to znana i szanowana organizacja międzynarodowa, której celem jest zdobycie sprawiedliwych warunków handlowych dla producentów z grona Fairtrade, jak również sprawiedliwych możliwości inwestowania w rozwój ich działalności, jak i we wspieranie społeczności lokalnych dla bezpiecznej przyszłości.

Oznacza to, że takie firmy płacą za pozyskiwanie surowca biednym krajom rozwijającym się (dawniej Państwa Trzeciego Świata) tyle, ile zażądałyby kraje np. z UE.

Certyfikatem Fairtrade może pochwalić się również Oriflame.

Dodatkowym atutem pozyskiwania surowce z terenów krajów rozwijających się jest to, że tylko tam jest czysta ziemia, czyste powietrze i czysta woda. A to jest priorytet dla Oriflame.

W krajach Trzeciego Świata ludzie pracują za grosze. Do pracy zmuszani są bardzo często dzieci. Zyski mają z tego wielkie korporacje importujące towary do Europy i Ameryki Północnej. Certyfikat Fairtrade gwarantuje, że producentom, a szczególnie tym biednym, szarym pracownikom uczciwie płaci się za pracę.

Współpracując z organizacją Fairtrade, Oriflame płaci “uczciwą cenę” za pozyskiwane surowce, jak również “prowizję Fairtrade”, która jest przeznaczana na projekty ekonomiczne, socjalne i przyrodnicze. Dodatkowo, firmy z produktami kosmetycznymi, jaką jest Oriflame, posiadającymi certyfikat Fairtrade inwestują procent od sprzedaży tych produktów w specjalny fundusz, który dalej wspiera producentów poszczególnych składników zawartych w produktach.

Certyfikat Fair Trade oznacza również, że przy produkcji nie ucierpiało środowisko naturalne.

Czy jest to dla Ciebie ważne?

Większość ludzi powie, że nie interesują go takie rzeczy. Ważna jest cena – byle było taniej. A produkty z certyfikatem Fairtrade są trochę droższe, ale są dobrej jakości.

Jesteśmy przekonani, że teraz wiesz już, że warto sięgać po produkty z tym certyfikatem, bo przy jego produkcji nie ucierpiał nikt, ani pracownik, ani środowisko naturalne. Firma, która proponuje taki produkt jest podmiotem, dla którego zysk jest oczywiście ważny, ale nie „za wszelką cenę”.  Ważny jest również człowiek.

Kupując produkt z certyfikatem Fairtrade możesz czuć dumę, że przyczyniasz się do rozwoju lokalnych społeczności biednych krajów rozwijających się.

Czy jest to dla Ciebie ważne?

Jeśli tak, to pomyśl o tym 13 maja – w Światowym Dniu Sprawiedliwego Handlu.

I jeśli masz wybór wybieraj produkt ze znakiem certyfikatu Fairtrade.

To ważne, bo Twoje pieniądze kształtują świat i sprawiają, że ludzie częściej się uśmiechają.

BĄDŹ FAIR KUPUJĄC FAIR.

Marek Grabowski

baner biznes i zdrowie


Tags: , ,
There are no comments - Add Your Comment!

Name* Mail Adress* Blog / Website

Czemu służy to pytanie?